Za twardy materac – co zrobić? Sprawdź te rozwiązania!

Opublikowane przez      08/29/2023 00:00:00    Komentarze 0
Za twardy materac – co zrobić? Sprawdź te rozwiązania!

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu i zdrowiu. Jego jakość i regeneracyjna moc zależą w dużej mierze od tego, na jakim materacu śpimy. Odpowiedni materac dostosowany do naszych potrzeb może zapewnić komfortowy i zdrowy sen. Jednak co w przypadku, gdy okazuje się, że zakupiony nowy materac jest zbyt twardy? Czy istnieją sposoby, aby poprawić komfort snu na takim materacu? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu problemowi i przedstawimy praktyczne rozwiązania. Jeśli chcesz sprawdzić czy masz źle dobrany materac, cierpisz na drętwienie kończyn, często budzisz się w nocy obolały i cały czas szukasz optymalnej pozycji - czytaj dalej. 

Dlaczego zbyt twardy materac może być problemem?

Materac, który jest zbyt twardy, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i dyskomfortu podczas snu. Osoby, które preferują miękką powierzchnię do spania, mogą odczuwać napięcie mięśniowe, ucisk i ból w okolicach kręgosłupa. Zbyt twardy materac nie dostosowuje się odpowiednio do naturalnych krzywizn ciała, co może prowadzić do zaburzeń przepływu krwi i nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa. Niewłaściwa podpora ciała może także prowadzić do pogorszenia jakości snu i częstszego budzenia się w nocy.

za twardy materac ból pleców

Sposoby na poprawę komfortu snu, gdy materac jest za twardy

 1. Nakładki/ topper - jeśli masz za twardy materac jednym z najprostszych rozwiązań jest zastosowanie specjalnej nakładki. Można wybrać model wykonany z miękkiego i elastycznego materiału, który doda materacowi warstwę wygodnej amortyzacji i pozwoli go zmiękczyć

 2. Pokrowce - wybór odpowiedniego pokrowca może również wpłynąć na komfort snu. Pokrowce o dodatkowej wypełniającej warstwie mogą zmniejszyć uczucie twardości materaca.

 3. Koc lub kołdra - umieszczenie miękkiego koca lub kołdry pomiędzy ciałem a materacem może pomóc w złagodzeniu uczucia twardości.

 4. Regulacja podparcia - jeśli materac posiada opcję regulacji twardości, dostosowanie go do swoich preferencji może znacząco poprawić komfort snu i wpłynąć na dobrze przespaną noc

 5. Masaż - wykorzystanie masażu lub technik relaksacyjnych przed snem może pomóc w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu napięcia ciała.

 6. Ćwiczenia rozciągające - regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających może pomóc w przygotowaniu mięśni do snu na twardszym materacu.

 7. Wizyta u specjalisty - jeśli problemy zdrowotne związane z materacem są poważne, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. Mogą oni doradzić, jakie rozwiązania będą najlepsze dla konkretnego przypadku.

Skutki spania na zbyt twardym materacu - ból kręgosłupa

Sen jest niezwykle istotnym elementem naszego codziennego życia, wpływającym na zdrowie, samopoczucie i ogólną jakość funkcjonowania. Właściwy sen pozwala nam na regenerację organizmu i psychiczną odnowę, dlatego wybór odpowiedniego miejsca do snu, a zwłaszcza materaca, ma kluczowe znaczenie. Dobry materac stanowi podstawową powierzchnię do spania i ma wpływ na naszą postawę, kręgosłup oraz ogólne samopoczucie. Spanie na zbyt twardym materacu może prowadzić do różnych skutków zdrowotnych i dyskomfortu, które warto poznać i zrozumieć.

 • Napięcie mięśniowe i ból ciała: Zbyt twardy materac może prowadzić do napięcia mięśniowego, szczególnie w obszarach bioder, ramion i kręgosłupa. Brak odpowiedniego dostosowania materaca do naturalnych krzywizn ciała może powodować ucisk na mięśnie i stawy, co prowadzi do bólu i dyskomfortu podczas snu i po przebudzeniu.

 • Problemy z kręgosłupem: Materac, który nie zapewnia odpowiedniego wsparcia kręgosłupowi, może prowadzić do zaburzeń jego ułożenia. Skutkiem tego może być ból pleców, karku i innych obszarów kręgosłupa. Długotrwałe spanie na zbyt twardym materacu może wpłynąć na rozwinięcie się problemów z kręgosłupem, takich jak ból krzyża czy dyskopatia.

 • Zaburzenia krążenia: Materac zbyt twardy może utrudniać krążeniu krwi przez ciało, szczególnie w obszarze ramion, bioder i nóg. To może prowadzić do uczucia mrowienia, drętwienia czy ciężkości w kończynach oraz zwiększonej skłonności do zastoju krwi.

 • Pogorszenie jakości snu: Spanie na zbyt twardym materacu może prowadzić do częstszego budzenia się w nocy i powierzchownego snu. Brak odpowiedniego komfortu i wsparcia może wpłynąć na naszą zdolność do głębokiego snu i regeneracji organizmu, co może skutkować ogólnym zmęczeniem i obniżeniem naszej wydajności w ciągu dnia.

 • Nieprawidłowa postawa ciała: Zbyt twardy materac nie dostosowuje się do naturalnych krzywizn ciała, co może prowadzić do nieprawidłowej postawy podczas snu. To z kolei może wpłynąć na naszą sylwetkę, prowadząc do skrzywienia kręgosłupa lub innych problemów posturalnych.

 • Zwiększone ryzyko alergii: Materace zbyt twarde często są gorsze w odprowadzaniu wilgoci, co może sprzyjać rozwojowi roztoczy i grzybów. To zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u osób wrażliwych.

 • Trudności w relaksacji: Materac powinien sprzyjać relaksacji i wyciszeniu, a zbyt twardy materac może utrudniać osiągnięcie głębokiego stanu relaksu i zasypianie.

Jak odpowiednio dopasować twardość materaca nawierzchniowego?

Dobór odpowiedniej twardości materaca jest kluczowy dla zapewnienia komfortu snu i prawidłowego wsparcia dla Twojego ciała. Nie ma jednej uniwersalnej twardości, która będzie odpowiednia dla każdego, ponieważ preferencje snu i indywidualne potrzeby różnią się w zależności od osoby. 

uśmiechnięta kobieta na materacu

Jeśli to możliwe, wypróbuj materac przed zakupem. Zastanów się, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Osoby, które śpią na plecach lub brzuchu, mogą preferować materace o średniej lub lekko twardszej twardości. Natomiast osoby, które śpią na boku, mogą czuć się lepiej na materacach o twardości umiarkowanej lub miękkiej.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem lub innymi dolegliwościami zdrowotnymi, skonsultuj się z lekarzem przed zakupem materaca. Lekarz może doradzić, jaka twardość będzie najlepiej wspierać Twoje ciało.

Pamiętaj, że komfort snu jest kluczowy dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Niezależnie od tego, czy preferujesz twardszy, czy miększy materac, ważne jest, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i ciała podczas snu. Przetestuj różne opcje, zwróć uwagę na swoje preferencje i potrzeby, a następnie dokonaj mądrego wyboru, który zapewni Ci spokojny i regenerujący sen. Pamiętaj że zarówno zbyt twardy lub zbyt miękki materac wpływa niekorzystnie na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Żle dobrany materac sprawia że będziemy się wiercić i wybudzać.