Jaki materac dla alergika? Wybierz najlepiej dopasowany materac antyalergiczny

Opublikowane przez      08/13/2022 00:00:00    Komentarze 0
Jaki materac dla alergika? Wybierz najlepiej dopasowany materac antyalergiczny

Wybór odpowiedniego materaca to najlepszy prezent, jaki możesz sobie podarować w kontekście wysokojakościowego odpoczynku nocnego. Zdrowy sen przełoży się z kolei na ogólny dobrostan Twojego organizmu. Jeśli jednak jesteś alergikiem, masz utrudnione zadanie. Twoje własne łóżko, zamiast dawać ukojenie po ciężkim dniu, może zaostrzać objawy chorobowe. Dowiedz się jak tego uniknąć i jaki materac dla alergika jest najwłaściwszym wyborem.

Co to jest alergia i co ma wspólnego z materacem?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na różne substancje, które zjadasz, wdychasz, lub których dotykasz. Oznacza to, że układ odpornościowy organizmu człowieka reaguje obronnie na tzw. alergeny, które w normalnej sytuacji powinien ignorować, ponieważ nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowego człowieka.

W przypadku zdiagnozowania źródła alergii, a więc oznaczenia co dokładnie stało się alergenem i wywołuje reakcję immunologiczną, należy w miarę możliwości nie dopuszczać do kontaktu z daną substancją lub maksymalnie jej unikać.

Ale co w sytuacji, kiedy alergeny sypiają z Tobą w jednym łóżku?

Rodzaje alergenów w sypialni

Wyzwalacze alergii, które możesz znaleźć w swojej sypialni to najczęściej:

‣ pyłki,
‣ pleśń, 
‣ sierść zwierząt domowych,
‣ wełna,
‣ futro.

Natomiast w Twoim materacu — roztocza.

Właściwości materaca w połączeniu z ciepłem i wilgocią Twojego ciała tworzą idealne warunki do życia dla roztoczy, czyli mikroorganizmów, które zjadają martwy naskórek i alergizują ponad 130 milionów ludzi na całym świecie.

Objawy alergii

Objawami alergii spowodowanej m.in. roztoczami są:

‣ kichanie,
‣ kaszel,
‣ katar,
‣ drapanie w gardle,
‣ swędzące lub łzawiące oczy,
‣ wydzielina spływająca po tylnej części gardła.

Żadna z powyższych dolegliwości nie brzmi jak coś, co sprzyja zachowaniu prawidłowej higieny snu, prawda? To dlatego tak ważne jest pozbycie się roztoczy oraz innych alergenów ze swojego środowiska. Odpowiedzią na problemy z alergizującymi mikroorganizmami są materace antyalergiczne.

Dobry materac dla alergika — cechy

Aby w Twoim łóżku nie zamieszkały roztocza, bardzo istotne jest wnętrze materaca. To właśnie rodzaj materiału w jego środku bezpośrednio wpływa na obecność alergenów lub ich brak.

kobieta z córką na łóżku

Odpowiedni materac może być wykonany z pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej lub z lateksu. Są to różne komponenty, ale o podobnych właściwościach. Tego typu wypełnienie materaca sprawia, że ciepło i wilgoć są z niego skutecznie odprowadzane, a roztocza nie są w stanie przeżyć.

Dodatkowe technologie antyalergiczne stosowane w materacach

Na rynku dostępne są również produkty wzbogacone o nowoczesne materiały, które służą ulepszeniu właściwości antyalergicznych materacy. Zobacz kilka przykładów.

‣ Materace wykonane z użyciem pianki wzbogaconej o preparat Sanitized, który dodatkowo zapobiega rozwojowi pleśni, roztoczy, a nawet bakterii.
‣ Materace, których piankowe wypełnienie jest nacięte specjalną techniką, zapewniającą swobodną cyrkulację powietrza przy każdym ruchu użytkownika.

Rodzaje materacy antyalergicznych

W materacach antyalergicznych stosuje się zasadniczo dwa rodzaje wypełnienia, które równie skutecznie chronią je przed zasiedleniem przez roztocza kurzu domowego czy rozwojem pleśni.

Materac lateksowy

Jeśli zdecydujesz się na lateksowy materac, zwróć uwagę, by materiał użyty do produkcji był syntetyczny. Choć z reguły wyżej cenimy sobie naturalne surowce, w przypadku alergii na roztocza bardzo ważne jest, aby we wnętrzu materaca znajdował się lateks syntetyczny.

Kupując materac z lateksu, najlepiej wybierz taki, który posiada specjalne nacięcia poprawiające wentylację.

Materac piankowy

Pianka wysokoelastyczna lub pianka termoelastyczna idealnie nadają się jako materiały na materac dla alergika.

Materace piankowe przepuszczają powietrze, odprowadzają wilgoć z wnętrza materaca i hamują rozwój wszelkich mikroorganizmów.

Właściwości antyalergiczne a pokrowce materaca

Właściwe materiały, którymi wypełnione są materace antyalergiczne, będą nieskuteczne w walce z objawami alergii, jeśli warstwę wierzchnią stanowi nieodpowiedni pokrowiec.

materac dla alergika

Pokrowiec na antyalergiczny materac musi być możliwy do uprania w 60°C oraz dobrze przepuszczać powietrze.

Materac dla alergika — dodatkowe porady

Zdrowy sen i brak problemów z zasypianiem zależy od wielu czynników, warto jednak zrobić wszystko, co pozostaje w granicach możliwości, aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas wypoczynku w godzinach nocnych. Przeczytaj kilka pomocnych wskazówek.

‣ Kładzenie materaca bezpośrednio na podłodze zaburza prawidłową cyrkulację powietrza — nie rób tego.
‣ Inwestycja w łóżko z odpowiednim stelażem pozwoli Ci na zoptymalizowanie wentylacji powierzchni do spania.
‣ Pościel powinna być komplementarnym, antyalergicznym produktem na Twoim łóżku. Rezygnacja z naturalnego pierza i puchu jest równie kluczowa co dobrze dobrany materac.

Materac antyalergiczny — najważniejsze informacje

‣ Przy alergii na roztocza czy pleśń unikaj materacy wykonanych z naturalnych materiałów. Powinieneś wybrać produkt z pianki lub lateksu syntetycznego.
‣ Podczas wyboru materaca zwróć uwagę na dodatkowe antyalergiczne właściwości, takie jak specjalne nacięcia zwiększające cyrkulację powietrza lub zawartość powłok antybakteryjnych.
‣ Oprócz właściwości antyalergicznych Twój materac powinien mieć zdejmowany pokrowiec.

Wyślij odpowiedź