Jak szybko zasnąć? Rady i sprawdzone sposoby

Opublikowane przez      03/10/2022 17:43:42    Komentarze 0
Jak szybko zasnąć? Rady i sprawdzone sposoby

Regenerujący sen jest podstawą nie tylko naszego dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu, ale także prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas snu wydzielanych jest mnóstwo hormonów, które odpowiadają za regenerację narządów wewnętrznych i innych funkcji życiowych. Dlatego warto zadbać o komfort swojego snu, a w razie długotrwałych problemów z bezsennością udać się do lekarza. W tym artykule piszemy o przyczynach bezsenności i doradzamy, jak szybko zasnąć.

Dlaczego sen jest ważny?

Popularne powiedzenie "sen to zdrowie" doskonale opisuje znaczenie, jakie sen ma dla naszego organizmu. W trakcie snu w naszym organizmie zachodzi wiele procesów chemicznych. Wydzielane są hormony odpowiedzialne za wzrost i regenerację organizmu. Dochodzi też do wzmożonej odnowy komórkowej. Sen wzmaga pracę układu immunologicznego, dzięki czemu osoby śpiące regularnie są bardziej odporne na infekcje wirusowe i bakteryjne.

śpiący mężczyzna

Brak snu może z kolei przyczyniać się do powstawania cukrzycy oraz chorób serca. Ma też negatywny wpływ na naszą pamięć, układ nerwowy oraz problemy z metabolizmem. Sen jest więc kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dlaczego miewamy problemy ze snem?

Bezsenność można podzielić na krótkotrwałą oraz długotrwałą. Jeżeli nasze trudności z zasypianiem nie trwają dłużej niż 4 tyg. Możemy mówić o stanie przejściowym, który najczęściej jest spowodowany stresem.

Problemy ze snem, które trwają dłużej niż 4 tyg. kwalifikowane są jako jednostka chorobowa, która zagraża naszemu zdrowiu. Przyczyną długotrwałej bezsenności mogą być nerwice lub problemy z depresją. Nie można w żadnym wypadku takich sygnałów lekceważyć, ponieważ długotrwała bezsenność może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Problemy z zasypianiem — najczęstsze przyczyny

Problemy ze snem mogą mieć różne podłoże. Czasami problemy z tym, aby zasnąć, mogą być związane z drzemkami w ciągu dnia, patrzeniem w ekrany emitujące niebieskie światło lub zbyt wysoką temperaturą w pokoju. Czasami problem może być tak prozaiczny, jak np. zbyt duża ilość światła przedostająca się do sypialni.

Niekiedy, problem jest jednak bardziej złożony i może mieć podłoże psychiczne. Przykładem tutaj mogą być nerwice, depresja lub zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. W przypadku długotrwałej bezsenności warto również przyglądnąć się, czy wydzielanie melatoniny przez nasz organizm jest prawidłowe. W tym celu warto wykonać badanie tzw. profil dzienny melatoniny w ślinie.

Do problemów ze snem może przyczynić się także stosowanie używek, takich jak alkohol, papierosy lub kawa. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko kofeina zawarta w kawie może prowadzić do problemów z zasypianiem, ale także teina będąca składnikiem herbat. Dlatego w godzinach popołudniowych, warto także zrezygnować i z tego napoju.

Jak szybko zasnąć — sprawdzone sposoby na szybkie zasypianie

Jak zatem szybko zasnąć, kiedy mamy problemy ze snem? Poza sytuacjami, kiedy przyczyną bezsenności jest choroba, sam możesz zadbać o przyspieszenie zasypiania oraz jego większy komfort. Zacznij od zadbania o komfort snu. Sprawdź, czy Twój materac jest nie za miękki lub zbyt twardy, i czy w pomieszczeniu nie jest za ciepło. Idealna temperatura do snu nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Przed snem warto też dobrze wywietrzyć sypialnię.

jak szybko zasnąć

Problemy, aby zasnąć, możesz mieć również wówczas, kiedy masz źle dopasowaną poduszkę i kołdrę. Poduszkę powinieneś dopasować do pozycji, w której najczęściej śpisz. Kołdrę natomiast warto dopasować do aktualnej pory roku. Za ciepła będzie powodować pocenie się, a zbyt zimna do nocnego wybudzania.

Przed snem wart zadbać o atmosferę w sypialni. Jeżeli masz taką możliwość, odetnij dostęp światła, wyizoluj wszelkie dźwięki. Dzięki temu Twój mózg będzie w stanie szybciej się wyciszyć, a Ty zapadniesz w błogi sen.

Pamiętaj także, że sypialnia to nie sala kinowa, ani Twoje biuro. Zrezygnuj więc z oglądania w łóżku filmów, a tym bardziej z pracy. Sypialnia powinna kojarzyć Ci się jedynie z odpoczynkiem. Warto wydzielać w domu strefy tak, aby się nie mieszały, dzięki czemu Twój mózg będzie w sypialni zaprogramowany jedynie na odpoczynek.

Co jeszcze możesz zrobić przed zaśnięciem, aby Twój sen był głęboki?

Możesz rozluźnić mięśnie ciała, biorąc przed snem ciepłą relaksującą kąpiel. Możesz do niej dodać kilka kropli olejków eterycznych, np. melisy lub lawendy, które mają działanie relaksujące. Po kąpieli możesz również delikatnie, spryskać olejkiem poduszę, aby w powietrzu unosił się przyjemny zapach lawendy lub melisy, lub zapalić świeczkę, ale tylko z naturalnym, eterycznym zapachem.

Czasami ukojenie może też przynieść wypicie naparu z ziół lub słuchanie relaksacyjnej muzyki, np. odgłosów natury lub tybetańskich gongów. Jeżeli medytujesz, możesz spróbować zrelaksować się właśnie w ten sposób. Uspokojenie myśli, odcięcie się od codziennych spraw będzie najskuteczniejszą metodą walki z bezsennością. Niestety stres i rozmyślanie nad problemami może Ci przysporzyć jedynie kolejnej nieprzespanej nocy.